Megbízóim különböző utakon jutnak el hozzám:
-Van aki a klasszikus, vagy mediterrán kulcsszóra keresve talál rá weboldalamra.
-Olykor egy megépült házam tetszik meg valakinek, és megkérdezi elérhetőségeim egyikét.
-Előfordul, hogy egy facebook (Tarnay Tünde építész tervező), vagy instagram (tarnaytundetervek) poszt jut el valakihez, ahol olyan lakóházat lát, ami megtetszik neki.
-Korábbi házaim építtetői is szeretettel ajánlanak, az utóbbi 20 évben számos építtetővel maradt meg jó barátságom.
Klasszikus és mediterrán stílusban dolgozom, Számomra a régi építészeti formavilág a követendő, lenyügözve nézem a régi korok építészeinek munkáit. A mediterrán stílus sokszínűségét is igen kedvelem, bár tudjuk jól, hazai körülmények között nem egyszerű jó mediterrán házat tervezni, sokszor az előírások, vagy a lehetőségek nem kedveznek, ugyanakkor érdemes gondolkodni a legmegfelelőbb megoldásokon, formákon. Tervezési pályám elején rácsodálkoztam, hogy a mediterrán építészeti formavilágnak mennyi fajtája van, a közös jegyek mellett milyen eltérő lehet egy francia, egy olasz, vagy egy spanyol ház.
Maximális figyelemmel követem építtetőim igányét, megbeszéljük mit szeretnének, ezt tervezési programnak híjuk.
A tervezés menete:
Amikor valamilyen úton rám találnak, telefonálnak (+36204587648), vagy levelet írnak (ttarnay@gmail.com) a Megbízóim.
Beszélgetünk:
-Kezdetben beszélgetünk az elképzelsekről, a helyről ahova a ház kerülne. Megkérdezem van e előzetes felderítés a vonatkozó szabályokról, mert bizony az ámainkat sok sok előírás befolyásolhatja.
-Kérem, hogy egy emailben foglalják össze a feladatot, erre rövid időn belül reagálok.
Megnézzük a helyszínt.
-Találkozunk, megnézzük a helyszínt, beszélgetünk. Beülünk egy cukrászdába, sok kávét iszunk és ha van kéremest eszünk. Jegyezetelek, kérdezgetek, és veszem az adást, mit szeretnének építeni.
Ajánlatot adok:
-Ajánlatot küldök emalen, aminek elfogadását követően megkezdődik a tervezés.Szerződést kötünk.
Egyeztetések, jogszabályok, igényfelmérések:
-Egyeztetek a helyi hivatallal, megnézem a jogszabályokat. A Nemzeti Jogszabálytárban találjuk az aktuálisan hatályos rendeleteket,a goggle-ban olykor a régi, már nem releváns rendeletek is keringenek.
-Összeáll a szabályozási keret (Helyi Építési Szabályzat, Településképi rendelet, Településképi Arculati Kézikönyv, OTÉK), amit összhangba hozunk a tervezési programmal.
-Tisztázzuk a kívánt helyiségeket, helyiségkapcsolatokat , egyéni elképzeléseket.Megbeszéljük a stílust, nézünk képeket, mi az ami tetszik. A Pinterest tele van kinccsel, remek ötletekkel, de nem lehet mindet innen onnan csipegetve egy házba zúdítani.A Pinterestes előképgyüjtemény fontos irányadó, szeretem én is, de a helyén kell kezelnünk, ami ott azon a házon működik, az más méretek mellett, más arányoknál nem biztos. Ugyanakkor nagyon figyelek mi az, amit meg lehet valósítani, mi az ami az adott körülmények között is jó megoldás lehet. Egy jó tervezési program a siker alapja. A program egy kiindulás, amit alapulveszünk, és kiegészítünk a menet közben érkező impulzusokkal, vagy korlátokkal.
-A jó tervezés alapja a bizalom, a jó kommunikáció, és bizonyos fokú tervezői szabadság meghagyása. Ekkor tudok igazán jót tervezni. Mindemellett maximálisan figyelek az építtetők kéréseire.
-Jelzem, ha valamit nem lehet megoldani, vagy nem érdemes.
Geodéziai felmérés:
A tervezési alaptérkép, vagy rétegvonalas helyszínrajz az alapja a munkának. Ezen a felmérésen vannak feltüntetve a telek morfológiai adatai, oldalhosszak, közművek, stb.
A tervezés érdemi elindulásához szükséges. M=1:100, 1:500, 1: 200 -as pdf es változatot kérek, ugyanakkor létfontos a digitális állomány is, a szerkesztési fázishoz.
Geotechnikai vizsgálat:
Nem minden esetben kötelező, de nagyon hasznos.
Tervezési fázisok:
Vázlatterv:
A megbeszélt tervezési program és a lehetőségek függvényében elkészítem a kézzel rajzolt, léptékhelyes rajzokat. Alaprajzok, homlokzatok születnek. A helyszínrajzra telepítem a leendő házunk skiccét.
A vázlatterv figyelembe veszi az adott ingatlan építési helyét, maximális beépíthetőségét, szinterületi mutatóját, zöldfelületi előírásait, és a legfőbb mumusokat, a magassági mutatókat, ami hol épületmagasság, hol homlokzatmagasság, mert minden egyes településnek más és más előírásai vannak, de akár településen belül is sok övezet lehet, ezt mind fel kell kutatni.
A skiccet, vagy vázlattervet szeretem színezni, nem csak egy vonalas rajz.
Vázlattervi egyeztetés:
A vázlattervet elküldöm emailen, ez a hivatalos komunikációs csatorna. Ugyanakkor a gyors egyeztetésekhez szívesen használok más csatornákat is. Kinek mi a megszokott, lehet Messenger, Viber, WhatsApp.
A vázlatterveket megbeszéljük, vagy talélkozunk és újabb kávék és krémesek társaságában kielemezzük, vagy telefonon vagy írásban egyeztetünk.
Ha szükséges, akkor a vázlatot módosítom, és újra megbeszéljük.
Ha elérekeztünk a vázlattervi szint véglegességéhez, akkor általában elküldöm a főépítésznek, hogy előzetesen egyeztessek, lát e valami olyant amin változtatni szükséges.
Felszerkesztés:
Az elfogadott vázlatterveket felszerkesztjük, elkészül a terv archicades változata. Ekkor már pontos adataink vannak, elkészül az építészeti tervdokumentáció, alaprajzok, homlokzatok, metszetek, helyszínrajzok és számos előírásokat igazoló idomterv formájában.
Látványterv:
A felszerkesztett archicad tervből látványtervet készítünk, amely nem egy egyszerű színezett épületmodell, hanem annál több, a háznak lelke lesz. Esik az eső, vagy éppen szakad a hó, napnyugta van, vagy egy szép napos délelőtt. Szeretünk a látványtervvel többet foglalkozni, mint a minimun elvárás, mert örömet okoz megtalálni a legjobb színeket, és a tervezett épületet virtálisan életre keltjük. A látványtervet Gergely Zita készíti önálló vállalkozásban.
Szakmai konzultáció:
Az esetek többségében kötelező a főépítészi szakmai konzultáció. Ez nagyon hasznos, mert esetleg kiderülhet valami információ, amire ügyelnünk kell, olykor változtatási kérést kapunk, valamely részlet tekintetében. Az egyszerű bejelentési tervek feltölthetőségéhez elengedhetetlen, hogy a szakmai konzultáció során, egy engedélyeztést javasló összegzés szülessen meg.
Szakágak becsatlakozása:
A pozítív szakmai konzultációs folyamatot követően érdemben becsatlakoznak a szakágak, akikkel már vázlattervi szinten is érdemes egyeztetni.
A statikai, gépészeti, és elektromos munkarészt mind külön megbízással az építtető megrendeli, koordinálja, a tervhalmaz az építész tervezőhöz fut össze.
Feltöltés ÉTDR rendszerbe:
Ha elkészültek a rendeletben előírt építészeti,és szakági munkarészek, elkészült a látványterv, akkor bizonyos nyilatkozatokat is el kell készíteni:
Ezek a Meghatalmazás, hogy az építész feltölthesse a terveket az ÉTDR-be
Az Aláírólap, ahol az Építtető, és a tervezők adataikat feltüntetve aláírják a lapot.
Nyilatkozat, hohgy a házat saját lakhatás céljából építik mint Természetes személy.
Feltöltés az Étdr-be.
Ha minden előírt dokumentáció rendelkezésre áll, akkor feltöltöm az ÉTDR-be. Itt az aktuális Kormányhivatalhoz kerül a tervünk.
8 napon belül visszajeleznek, hogy elfogadták e hiánytalan bejelentésként, vagy megírják, ha valami hiányzik és azt pótolni kell.
Fontos!
Az építési törvény változás alatt van. Az egyszerű bejelentési eljárás megmarad, de más nevet kap majd, és egyéb változásokat is figyelni kell.
Tarnay Tünde
+36204587648
email: ttarnay@gmail.com
korábbi weboldalak:
www.tarnaytunde.com
www.tarnaytunde.hu
-